کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - سخنی چند با دوستان فعال در زمینه حقوق مردان

بنده در این نوشته قصد دارم مواردی را که در این یکی دو سال حضور در انجمن دستگیرم شده با دوستان خودم مطرح کنم تا به امید خدا بتوانیم به صورت موثرتری در این زمینه قدم برداریم.

نکته نخست که متاسفانه هرچه پیش می رویم در حال پررنگ تر شدن است مربوط به نحوه برخورد دوستان با زمینه های تبعیض علیه مردان و نوع گزینش مطالب است. به نظر می رسد کار ما دارد بیشتر به سمت انعکاس خبر از افراد دارای گرایشات فمینیستی و سپس واکنش به آن تبدیل می شود که در اغلب موارد این واکنش ها همراه با هیجان و بعضا سخنان تند و خشم آلود همراه است. یعنی ما با این کار داریم در لاک دفاعی آنهم در برخی اوقات همراه با احساس فرو میرویم که هدف و غایت صد درصدی فمینیسم و جریانات همراه آن است چرا که وقتی این عکس العمل های تند ازما سرمیزند آنها می توانند به مخاطب بقبولانند که ما نگران از دست دادن سلطه خود بر روی زنان هستیم و در واقع ما با این کار ناخواسته نقش کاتالیزور را برای این جریانات ایفا می کنیم. در واقع وقتی ما عصبانی می شویم به جریانات فمینیستی ناخواسته داریم این پیام را می دهیم که دچار استیصال شده ایم و این یعنی موجه شدن حرف های این جریانات و پیشبرد بهتر خواسته های آنها!!!

رویکرد موثر برای خروج از این حالت و جلوگیری از تبدیل شدن آن به بحران به نظر این جانب در درجه نخست در شناخت واقعی نیازها و مشکلات امروزی مردان و ارائه ی راه حل برای آنها نهفته است. میسر شدن این مهم در گرو این است که ما همانگونه که تا به حال بیشتر روی فمنیسم متمرکز شده ایم و در تقابل با آن سخن گفته ایم، حال بیاییم و در زمینه جنبش حقوق مردان نیز مطالعاتی داشته باشیم و ببینیم حرف این جنبش چیست. چون باید بپذیریم که ریشه واقعی جنبش زنان از غرب است که به کشورهای جهان سوم رسیده است و بنابراین ما برای تعامل با این جنبش از یک سو و همچنین درک بحران های پیش روی مردان در این جهان هرچه بیشتر در حال زنانه شدن از سوی دیگرعمیقا نیاز داریم که جنبش حقوق مردان را نیز که ریشه غربی دارد بشناسیم تا بتوانیم در زمینه هویت مردانه و مردانگی نظریه پردازی کرده تا از حالت انفعال و صرفا جوابگویی به انگاره های فمینیستی خارج شویم. برای شروع پیشنهاد من به کسانی دغدغه ی احقاق حقوق مردان را دارند این است که عبارت Men’s Rights Movement   را در اینترنت جستجو کرده و صفحه ویکی پدیا پیدا شده را مطالعه کنند. با مطالعه ی حوزه های فعالیت جنبش مردان متوجه می شویم که این موارد چقدر به موارد حاکم در کشور ما شبیه است و می شود گفت که تقریبا یکسان است و تنها ممکن است نحوه ی درگیری مردان با این مسائل از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. بعد از مطالعه ی مطالبی از این دست قطعا ما به دید بهتر و جامع تری از زمینه های نقض حقوق مردان دست پیدا می کنیم. زیرا که ابتدای امر ما باید بدانیم حوزه های تبعیض علیه ما کجاست تا بتوانیم روی آنها متمرکز شویم.

 

نکته دیگری که به نظر من باید بیشر به آن توجه کنیم این است که سعی کنیم تا حد ممکن در مورد مطلب و مرتبط با آن نظر بگزاریم چرا که در حقیقت ارائه نظرات اگر به صورت اصولی و راجه به مطلب ارائه شده باشد در پربار نمودن آن و ارتقای سطح آگاهی راجع به آن مساله تاثیر بسزایی دارد. ولی متاسفانه برخی موارد مشاهده می شود که بخش نظرات به مکانی برای مشاجره تبدیل می شود که علاوه بر گم شدن موضوع اصلی به اعتبار کار نیز آسیب جدی می زند.

 

نکته آخری که لازم می دانم با دوستان مطرح کنم مربوط به پدیده شناسی فمینیسم و ملاحظات لازم در مواجه شدن با آن است. می توان گفت که همه متفق القول هستیم که امروزه آنچه که تحت عنوان فمینیسم و رجحان دادن به جنس مونث در کشورمان شاهد هستیم، چیزی به مراتب فراتر از صرفا چند نفر زن و مرد است که به نفع زنان سخن گفته و عمل می کنند. این رویکرد تبعیض آمیز امروزه دارای رسانه های قوی، لابی های قوی و پشتوانه های قوی در بسیاری از نهادها است که به کمک آنها کار خود را پیش می برد. بنابراین چه بخواهیم چه نخواهیم ابزار در دست این جریان به مراتب از ما اثرگذارتر و نیرومندتراست. اجازه بدهید من در اینجا به ذکر یکی از مواردی که هر روز در حال جریان است بپردازم. فرضا می بینیم که یک فعال فمینیست در مورد یک موضوع مربوط به حقوق زنان با استفاده از رسانه ی ملی یا هر ابزار قدرتمند دیگری می آید و با زبان خیلی در ظاهر موجه و ملایم سخن می گوید. سخنان این فرد در سطح کشور توسط مردم شنیده می شود و چون پیش زمینه فکری در مورد مظلومیت زنان در جامعه وجود دارد، این سخنان به سرعت مخاطب خود را پیدا کرده و آن فرد دارای محبوبیت می شود. حال نحوه ی واکنش فعالان حقوق مردان اغلب تاثربرانگیز، شتاب زده و نشان دهنده ی کمبود بلوغ سیاسی است. در خیلی موارد دیده می شود که دوستان خبر مربوط به سخنان این فرد را بعضا با کلمات رکیک منعکس می کنند. عزیزان این کار نتیجه ای جز دوچندان شدن محبوبیت این فرد در جامعه ببار نمی آورد!!!!! ما باید خیلی روی نحوه عکس العمل خود به این جریان و ادبیات خود کار کنیم، زیرا متوجه باشیم که ما این سخنان را برای خود نمی گوییم (خودمان از نیت واقعی فرد مذکور آگاهی داریم)، بلکه این بیانات برای مخاطبی است که شاید کمتر نسبت به این خطرات واقف است و این مخاطب که باید بپذیریم احتمالا ذهنش تا حدودی تحت تاثیر فمینیسم شکل گرفته است، اگر با این ادبیات مواجه شود فورا گریزان شده و به جمع فمینیست ها می پیوندد. اصلا همه ی دغدغه ما برای همین آگاهی بخشی است که دورهم جمع شده ایم و گرنه اگر ما بخواهیم این حرف ها را فقط به خودمان انتقال دهیم، پس چرا اصلا آنها را مطرح می کنیم چون همه ما آنها را می دانیم !!!!! ما امروز با جریانی مواجه هستیم که به واقع از نظر مظلوم نمایی و تاثیرگذاری استاد است. بهترین کار ممکن اینست که در حالت عصبانیت جبهه نگیریم و سعی کنیم با دلایل محکم و منطقی جواب بدهیم زیرا که مخاطب نظاره گر است.

به امید اینکه در آینده این تغییرات را در عمل ببینیم.


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 5 شهریور 1392
نظرات()   
   
محمد
جمعه 8 شهریور 1392 14:47
در ضمن هیچ شکی نیست که فمینیزم، یک جنبش همجنسگرایانه است. اکثر فمینیستها معتقدن که زن نباید با مرد ازدواج کنه، بلکه زن با زن ازدواج کنه و مردها هم کم کم باید فکر ازدواج یا رابطه با زن رو از سرشون بیرون کنن و برن باهمدیگه ... آره!
فمینیستها میخوان طوری باشه که زنها از هوش و نبوغ و پیشرفت مردها استفاده کنن ولی درعین حال مردها دستشون به جنس مؤنث نرسه و هرکی با همجنسش ازدواج کنه!
رضا
پنجشنبه 7 شهریور 1392 20:46
یعنی چه که تامین نیروی انسانی ارتش باید با پسرها پر بشه بعد توی کتاب های درسی عکس زن های تفنگ به دست گرفته رو بندازن؟؟!! زن ها هم باید یه خدمتی برای مملکت بکنن نمیشه که دو سال رو بخورن و بخوابن پسر ها بیگاری بکشن! حرف بعدی اینکه تقریبا همه ی پسر ها با سربازی مخالفند ولی اگر در ایران تظاهراتی غیر از تظاهرات بیست و دوی بهمن هم رواج داشت این تظاهرات اعتراض به سربازی در سراسر کشور میلیونی می شد!
منصور صادقی
پنجشنبه 7 شهریور 1392 15:55
جالبه! اگر قرار باشه ما تابع ارزشهای بین المللی رفتار کنیم باید به همجنس گرایی و زنا ارزش دهیم و کودکانمان و نونهالان و نوجوانان ما به خاطر آنکه ازدواج در سنین زود مورد پسند جوامع فراماسونری نیست، باید روی به این ناهنجاری های اخلاقی بیاورند. چیزی که مورد تایید آنهاست.
وطن پرست
پنجشنبه 7 شهریور 1392 13:57
من در حقیقت یک عابر پیاده هستم. نکته ایکه در مقابل مبارزه با فیمینست و خواندن جنبش حقوق مرد در غرب گفتید تا حدی درست بود. ولی مشکل اینجا ست که ما نمی خواهیم با اصول آزادی غربی از حقوق مردان دفاع کنیم. یعنی نباید هدف از مطالعه مکتب مورد نظر این باشد که از آن بر علیه فیمینیسم استفاده کرد چرا که بعد از گذشت زمان شما هم می شید سرباز همان مکتب غربی و چون ریشه مکاتب غربی انسان محوری هست در اینده راهی جز لاییک شدن نیست. (مثل اصلحات و حتی مجااهدین خلق یا منافقین) باید سازمان فکری مورد نظر را مطالعه کرد بمنظور ساختن سازمان فکری جدیدی بر مبنای اصول اسلامی نه بمنظور کرایه کردن استراتژی مبارزه. در هر حال در اسلام حقوق مرد و زن هردو مورد نظر بوده در حالی که در مکاتب گفته شده سعی می شود بیشتر یک گروه را محق دانسته و طرف دیگه را نا حق. فقط جنگ بین این دو گروه ضامن اعتادل جامعه هست (در جامعه غربی)
رضا
چهارشنبه 6 شهریور 1392 17:09
البته فعالیت های من هم در ابتدا ضد دختر بود ولی بعد ها متوجه شدم با این کار حرف هایم را دارم فقط به خودم می گویم از این رو تصمیم گرفتم هرچند دغدغه ی زیادی دارم ولی جلوی خودم را بگیرم و آهسته تر مطلب بنویسم. خود فمنیسم هم به تدریج به این جا رسیده. در خود همین کشور ما اگر به فیلم های قدیمی نگاه کنید با استراتژی قوی خواسته های خود را به مرد ها در طول چند دهه القا می کردند. در ابتدا انجام برخی امور را خواستار شدند، سپس گفتند مرد یا زن فرقی ندارد و حالا هم که به قدری قدرت دارند که در فیلم ها مردان تبدیل به دلقک تو سری خور شده اند و کمتر مردی حس می کند که دارد به جنسیتش توهین می شود!
خونینو مالین
چهارشنبه 6 شهریور 1392 14:02

ای بابا چرا نمیشه کپی پیس کرد پس من چطور لینکو کپی کنم اینجا اه ینی چی اینکارا نه مطلب میشه کپی کرد نه لینک ما چه خاکی تو سرمون بریزم حالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
نه واقعا من چجوری باید اینجا مطلب بزارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


پاسخ میلاد حمیدی : با سلام
بنا به سیستم امنیتی در صورتی که نظر ها بدون نیاز به تایید نمایش داده شوند امکان کپی پیست غیر فعال است. اگر لینک شما کوتاه باشد می توانید در قسمت باکس آدرس وبلاگ/سایت کپی پیست کنید و اگر لینک شما طولانی است بروید به آدرس زیر و یک لینک غیر مستقیم کوتاه شده از گوگل را دریافت کنید.

http://goo.gl/

فقط دقت کنید پشت سر آن دات کام نگذارید دقیقا goo.gl را در مرورگر خود تایپ کنید.
منصور صادقی
چهارشنبه 6 شهریور 1392 09:44
چطور میگویند زن به عنوان جنسیت دوم در جامعه ما مطرح است در حالی که 70 درصد دانشگاه ها و 70 درصد استخدام جدید ادارات و شرکت ها از آن دختران شده است و نرخ بیکاری پسران تحصیل کرده از دختران بیشتر است. به نظرم اینگونه اظهار نظر ها رنگ و بوی فمینستی دارد و در جهت مظلوم نمایی ایراد می شود. وگرنه با نگاهی به آمار بیکاری و کاهش ازدواج (که نتیجه ناتوانی پسران در حمایت مالی و عاطفی از دختران بروز می کند) و روند رو به افزایش اعتیاد و زندگی مجردی و در آینده نیز خودکشی، به خوبی بیانگر بی توجهی به جنسیت مرد در جامعه زن سالار و زن زده ایرانی است.
سید
چهارشنبه 6 شهریور 1392 06:56
حرف درستی است. ما باید بدون توجه به حرف های آنها ولی با الگوگیری از روش و منطق آنها، از حقوق مردان حمایت کنیم.
آخرین پست ها
html] [/html]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic