کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - آیت الله مکارم شیرازی: زائل شدن حق حبس زوجه، در صورت تقسیط مهریه؛

بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله مکارم شیرازی

 

چندی پیش برخی جوانان از آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالیقدر شیعه در خصوص مهریه سنگین و حق حبس زوجه وفق ماده 1085 قانون مدنی سئوال نموده اند و ایشان نیز در این زمینه پاسخی داده اند. متن این سئوال و پاسخ قابل تأمل و صریح ایشان اینگونه است:

 

 

سئوال:

این روزها جمعى از جوانان بعد از ازدواج و قبل از عروسى گرفتار مشکلات عظیمى به خاطر درخواست مهریه‌‌ها مخصوصا مهریه‌‏هاى سنگین از سوى همسر خود مى‌‏شوند و تاکنون بسیارى از آنها به سبب عدم قدرت بر پرداخت مهریه به زندان رفته‌‏اند و بعد از آنکه عدم توانایى آنها ثابت شود آن را تقسیط مى‌‌کنند. مثلا هر سه ماه باید یک سکه به علاوه نفقه بپردازد و تا تمام مهریه را نپردازد، زن تمکین نمى‏‌کند و به خانه شوهر نمى‌‏آید و اگر مهریه مثلاً 200 سکه باشد نزدیک 50 سال و اگر 500 سکه باشد حدود 125 سال طول مى‌‏کشد تا زن تمکین کند آیا واقعاً اینگونه قوانین موافق شریعت اسلامى است؟

 

پاسخ معظم اله:

اولاً: هیچکس را به خاطر مهریه نمى‌‏توان زندانى کرد، مگر اینکه توانایى او بر اداى مهر ثابت شود و عمداً خوددارى کند. و در موقع «شک در قدرت» اصل بر «عدم یسار» است. زیرا هیچکس ثروتمند از مادر متولد نمى‌‏شود و استصحاب «عدم یسار» ثابت است و معلوم نیست چرا تا کنون جمعى از قضات محترم عده‏اى از جوانان را به زندان انداخته‏‌اند تا عدم توانایى خود را اثبات کنند.

ثانیا: هرگاه عدم توانایى زوج بر اداى مهریه ثابت شد آن را تقسیط مى‌‏کنند و با اداى اولین قسط، زن باید تمکین کند. زیرا موضوع «عندالمطالبه» از صورت یکجا، به صورت اقساطى تغییر یافته و اگر زوج به وظیفه خود در پرداخت قسط اول اقدام کند زن باید تمکین نماید. همیشه در فقه با تغییر موضوع احکام نیز تغییر مى‏یابد. اضافه بر این قاعده «لاضرر» و «لا حرج» در اینگونه موارد حاکم است. علاوه بر این قاعده «ما حَکَمَ به العقل حَکَمَ به الشَرْعُ» نیز جارى و سارى است. کدام عقل، قبح و زشتى حکم انتظار کشیدن 50 سال یا 120 سال را براى رفتن زن به خانه بخت درک نمى‏‌کند؟! این‏گونه احکام که هنوز متأسفانه در بعضى محاکم ما جارى است، فقه اسلام را زیر سؤال مى‌‏برد و اسباب تعجب مى‏‌شود. سزاوار است قضات محترم بنشینند و هر چه زودتر آن را اصلاح کنند. نکته دیگر این که تفاوت گذاشتن میان تعبیر«عندالقدرة و الاستطاعة» و «عند المطالبه» نیز صحیح به نظر نمى‌‏رسد. زیرا تعبیر«عندالمطالبه» نیز براساس شرایط عامه تکلیف است که یکى از آنها «قدرت» مى‌‏باشد و طبعا مقید به آن است. مگر حکمى وجود دارد که مشروط به قدرت و استطاعت نباشد؟ سزاوار است این قیود نیز از عقدنامه حذف شود. هر کس قدرت داشت باید بپردازد و اگر نداشت با مطالبه زوجه، به مقدار امکان تقسیط مى‌‏شود و با اولین قسط، زوجه باید تمکین کند.


توحید بختیاری: چند نکته از فتوای آیت الله مکارم شیرازی در خصوص مهریه و زائل شدن حق حبس زوجه در صورت پرداخت اولین قسط مهریه برداشت می شود:

اول اینکه ایشان به صراحت فرمودند هیچ کس نباید به دلیل عجز از پرداخت مهریه زندانی شود. زیرا بر اساس استصحاب عدم یسار، می بایست توانایی مالی زوج در پرداخت مهریه و عمد در عدم پرداخت توسط وی محرز شود تا بتوان وی را به زندان انداخت. پس کسانی که باعث زندانی شدن این همه جوان به دلیل عجز از پرداخت مهریه شدند، باید در پیشگاه الهی پاسخگو باشند.

دوم اینکه معظم اله می فرمایند در صورتی که زن به موجب ماده 1085 قانون مدنی از حق حبس خود برای دریافت مهریه استفاده نماید و به دلیل اعسار زوج مهریه تقسیط شود، حق حبس زوجه با پرداخت اولین قسط زائل و زن موظف است به تمکین می باشد و به این ترتیب به اختلاف نظر حقوقدانان در این زمینه پایان دادند و حتی از قضاتی که بر خلاف این نظر رای داده اند، اظهار شگفتی نموده اند و اینگونه آراء را زیر سئوال بردن فقه و شریعت اسلامی دانسته اند.

دقیق ترین و زیباترین بخش فتوای معظم اله، بند آخر فتوای ایشان است.ایشان تأکید می نمایند عندالاستطاعة و عندالمطالبه تفاوتی ندارند. این جمله یک نکته و یک پیامد بسیار مهم برای قانونگذار و قضات محترم دارد: اینکه تصور قانونگذار تا به حال از معنای عندالمطالبه اشتباه بوده و اینکه نعوذبالله عندالمطالبه وحی منزل نمی باشد. بلکه به فرمایش معظم اله عندالمطالبه مثل همه احکام اسلامی به شرط رعایت قدرت و استطاعت است. مگر خداوند در قرآن نمی فرمایند: لا یکلف الله نفساً الا وسعها؟ وقتی خداوند بزرگ و حکیم برای انسان ها تکلیف می نمودند، توانایی ما را در نظر گرفتند، حال چرا وقتی ما بر دوش یک جوان تکلیفی می نهیم، تکلیف مالا یطاق می کنیم؟

شایسته است اولاً بر اساس "استصحاب عدم یسار" که معظم اله اشاره فرمودند، تا زمانی که تمکن مالی زوج احراز نشد، قضات محترم از زندانی کردن زوج برای پرداخت مهریه خودداری فرمایند.

ثانیاً در صورت استفاده زوجه از حق حبس و به تبع آن تقسیط مهر، به فرمایش معظم اله حق حبس زوجه زائل می شود. بنابراین شایسته است قانونگذار نسبت به اصلاح ماده 1085 قانون مدنی که در این زمینه مسکوت است، اقدام نموده و با اضافه نمودن یک تبصره اسقاط حق حبس زوجه را در صورت تقسیط مهریه پیش بینی نماید.

لازم به ذکر است در صورت سکوت قانون و صدور آرای متناقض در یک زمینه، دیوان عالی کشور نیز می تواند با صدور رای وحدت رویه، نقص قانون را جبران نماید.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی.

پایگاه اطلاع رسانی عصر شیعه.

خبرگزاری مهر.


انجمن حمایت از حقوق مردان:  یکی از هموطنان مطلبی برای ما ارسال نموده که واقعاً تأثر برانگیز است. ظاهراً از بی توجهی قانون به شرع و فتاوای مراجع و تفسیر موسع از حق حبس، مشکلی برای یکی از دوستان این هموطن بوجود آمده است:

با سلام واحترام به شما وهمکاران محترمتان .انتقادی داشتم از اقایانی که صدا واستفتائ آیت الله مکارم را دررابطه با حق حبس زن شنیده ویا درروزنامه ماوی که روزنامه قوه قضاییه میباشددرج شده وحتی خوانده اند ولی هیچگونه اعتنایی به گفته آقا نکرده اند من با موردی برخورد کرده ام که خیلی تاسف بار است وان این است که دختری با 1000 سکه به عقد مردی در امده وبعد از عقد شروع به ناسازگاری کرده ومرد بدبخت بعد از خرج زیاد از جمله جشن عروسی وخرید سرویس طلا ولباس. زن با اختیار خودش به خانه مرد رفته ومرد با اوهمخوابگی کرده ولذت خودش را برده ولی دخول انجام نداده (بنا به استفتائ آقایان مقام محترم رهبری .آیت الله مکارم وآقای نوری همدانی که این زن تمکین کرده وتمکین زن منوط به ازاله بکارت نیست ) وبعداز مدتی این زن بدون اجازه شوهر زندگی مشترک را ترک کرده واز طریق دادگاه تقاضای مهر ونفقه کرده ومتاسفانه دادگاه رای به استفاده از حق حبس زن کرده وحدود 8سال است که این مرد بیچاره ماهیانه یک سکه حدود 420000 تومان مهریه و145000 تومان نفقه به زن میپردازد وهر زمان که به دادگاه مراجعه میکند که مهریه را تسقیط کند باز قاضی محترم قبول نمیکند واگر بنا به مشکلات اقتصادی یک روز دیر سکه ویا نفقه را بپردازد وکلای محترم زن حکم جلب مرد راگرفته و او را درمحل کارش توقیف وبا دستبند به کلانتری وبعد به زندان میاندازند و وقتی که استفتائ آیت الله مکارم وحتی استفتائ مقام معظم رهبری را به قاضی محترم نشان میدهد اقایان هیچگونه اعتنایی نمیکنند و حتی میگویند که ازاین استفتائات زیاد است وما از مجتهدین دستور نمیگیریم. (در ضمن حدود 88 سال طول میکشد که مهر این زن تمام شود) واز طرفی این زن در طی این 8سال در شهردیگری اقامت کرده و درسش را خوانده و در یکی از دانشگاه ها که در شهرستان است تدریس میکند و آزادانه و بصورت بی بندوبار درجامعه ظاهر میشود واز این حق ظالمانه که قانون گذاشته استفاده کرده و این کلاهبرداری را انجام داده. چرابه گفته واستفتائ آقایان اهمیتی نمیدهند وچرا قوانینی که مشکل دارد وآمارهم نشان داده مردان جوانی که میخواهند ازدواج کنند در دام بعضی از زنانی که کلاهبردارهستند می افتند و آبرو وزندگیشان از دست میرود وحتی در زندان میافتند وکارشان را ازدست میدهندباز سازی نمیکنند که حتی افراد زیادی در زندان بسر میبرند با تمام این مشکلات چه انتظاری میروند که این مرد باچنین زنی که آبرو یش را ریخته بتواند زندگی کند.
لطفا اگر درتوان شما هست این مرد را راهنمایی کنید تا مشکلش حل شود.


نظرات()   
   
علی
جمعه 27 فروردین 1395 14:57
ضمن ابراز هم رایی با فرمایشات آیت الله مکارم و جناب توحیدی و سایر دوستان، عارضم که؛
اولا طبق اصل دهم قانون اسای، کلیه قوانین و آرای محاکم می بایست در جهت تداوم کیان خانواده باشد که تالی فاسد های رای وحدت رویه دیوانعالی، اولا مخالف مفهوم و مضمون اصل دهم قانون اساسی بوده و النتیجه ایراد دارد.
در ثانی؛ شرط زوال حق حبس زوجه پس از خاتمه اقساط مهریه، شرطی است که با یکی از اهداف اصلی معروف و معمول ازدواج در تنافی است.توضیح اینکه، اتمام اقساط مهر با یایسگی زوجه همراه است و در نتیجه، زوج با پرداخت اقساط مهریه و نفقه(خوراک،پوساک،مسکن مناسب زوجه) با استناد به ماده 1085 ق.م از حق تمکین برخوردار نخواهد بود و این اجحاف اظهر من الشمس است.
ثالثا در کلیه عقود، موازنه میان عوضین لازم است که حق حبس زوجه، ما به ازای عوضی دیگر نیست و حقی استثنایی است پس نباید در صورت حکم به اعسار زوجه از جانب دادگاه ، حیات حق حبس زوجه ادامه یابد و با پرداخت قسط اول میبایست این حق را زایل شده بدانیم
علی
جمعه 27 دی 1392 21:36
بنام خدا
اگه یه قدرتی داشتم اولین کاری که میکردم این قانون حق حبس را درست میکردم تورو خدا هر کی میتونه کاری کنه آخه تا کی این کابوس لعنتی
علی غرابی طهرانی
یکشنبه 1 دی 1392 21:05
بنام خدا
باعرض سلام
این تنهاصدای من نیست
خیلی خوشحالم فضای ایجاد کردید برای درد دل مردم.
من وامسال من گرفتاریه قانون بی رحمانه قانون گذاری شدیم که آخرزندگی روبه راحتی به ما نشان داد.بله ازدواج”ازدواجی که اسلام خیلی ازش یاد می کنه.
ندانسته ازقانونی که قانونگذاربه راحتی نوشت” بدون اینکه بداند سرنوشت خیلی هاروسیاه می کند. بله قانون حق حبس زوجه که تا زمانیکه مهریه به اوداده نشودحق داردازتمام وظایف خود درمقابل زوج خوداری کندوشامل نفقه هم میشود.به نظرشماچنین زنی قصد زندگی دارد؟یاقانون راپشتیوانه دستیابی به اهداف خود کرده؟مهریه تقسیط میشود و باپرداخت اقساط بازهم قانون حبس زوجه راازاونمی گیرد؟سئوالی درذهنم ایجادمی شه وقتی کسی توانایی پرداخت یک جای مهریه رانداردوقانون آنراتقسیط میکند با توجه به شرایط جامعه امروزی که زن مهریه راتعیین و مردفقط آنراتایید وباآگاهی کامل که شوهرندارد به صورت یک جا پرداخت و با این شرایط به عقد زوج درمیاد پس چرا بعد تقسیط و پرداخت اولین قسط حق حبس اوساقط نمی شود.باتوجه به فتوای مراجع تقلید که فرموده اند بعدازتقسیط مهریه و پرداخت اولین قسط حق حبس ساقط و زوجه باید تمکین کند” پس چراهیچ کس جوابی یا کاری انجام ندا د که حداقل یک تبصره اضافه شود که بعد ا زتقسیط و پرداخت اولین قسط حق حبس ساقط و زوجه باید تمکین کند.کی جواب تغییرسرنوشت ماروبااین قانون میده؟آخه میشه۱۳۰ سال یابیشترانتظارکشیدتااقساط مهریه تمام شه تا بری زیریه سقف؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ توروخداصدای ما روبه گوش مسئولین برسونید و پیگیرشوید…………………………………………………………………………………………… التماس دعا و جواب دادن و پیگیری
پاسخ محمد مهدی : با سلام
تلاش ما برای همین است
علی
شنبه 30 آذر 1392 19:52
سلام
سلام به قانگذاری که شب یلدا پیش خانوادشه و من تو این شب بسیار بلند باید تنها باشمو 150 سال انتظار برا تمام شدن اقساط مهریه و برداشته شدن حق حبس تا بتونم الزام به دم تمکین بزنم؟؟؟؟؟
واقعا جکه
سعید
شنبه 7 مرداد 1391 12:03
این مردها حقشون همینه . اینا از اونایی أن که همیشه تو زندگی کولی میدن و ایندفعه ه م باید بدن. این مردها که نمیتونه حداقل از دادن مهریه سرباز بزنن باعث سرافکندگی مردهان.
بزن زیر همه چیز و بره تو یه شهر دیگه حالشو ببر.
امیر ستوده
پنجشنبه 11 خرداد 1391 16:26
با سلام
از شما خواهش می کنم , این فتوا هر چه سریعتر به صورت قانون جامع در بیاد
بسیار زیادن جوانهایی که از این طریق مورد سو استفاده زوجه قرار می گیرند , یکی نیست بگه اگه نمی خواستی ازدواج کنی , چرا عقد نامه را امضا کردید , امضا کردی که هم به مهریه برسی و هم نفقه و هم هیچ کسی نتونه الزام به کاری کنه !!!!
نگار
جمعه 23 دی 1390 01:48
آخ بمیرم که چقد این مردا بدبختن... اینهمه زنا زجر میکشن تا مهریشون ببخشن آخر سر هم دبرو که رفتیم صداتون درنمیاد حالا یه مورد نادر گیر اومد اونم مطمینا خودش مشکل داشت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
html] [/html]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic