کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - آیا در اسلام کتک زدن زنان مجاز است؟

آیا در اسلام کتک زدن زنان مجاز است؟

 

رسول خدا (ص) می فرمایند: «بدترین چیزها در عالم هستی، زنان ناسازگارند

اما زنان ناسازگار چه کسانی هستند؟

امروز این گروه کسانی هستند که با ادعای برابری حقوق زن و مرد کانون خانواده ها را به آتش کشیده اند. زنانی که با بی توجهی کامل به نیاز های همسر، مقدمات نابودی خانواده و کل اجتماع را فراهم می کنند. زنانی که با عقده خودبرتربینی، مال اندوزی و جاه طلبی بی حد سعی می کنند زندگی را برای خود و دیگران به جام زهر تبدیل کنند.  کسانی که نه فقط زندگی خود بلکه زندگی دیگران را هم به مرکز زد و خورد بین همسران تبدیل کرده اند. زنانی که در یک کلام فمنیسم خوانده می شوند.

 برای برخورد با چنین زنانی چه راهی باید در پیش گرفت که به افراط و تفریط گرفتار نشویم و این گروه مرتد نیز سربراه شده و راه صلاح را در پیش گیرند؟ خداوند در سوره النساء (زنان) آیه ۳۴ راهی متعادل و مناسب برای حل این مشکل پیشنهاد می کند.

سوره النساء (زنان) آیه ۳۴

... وَ اللاَّتِی تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَکُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَیْهِنَّ سَبِیلاً إِنَّ اللّهَ کَانَ عَلِیًّا کَبِیرًا.

... و آن زنان را که از نافرمانیشان بیم دارید، اندرز دهید و از خوابگاهشان دوری کنید و بزنیدشان. اگر فرمانبرداری کردند، از آن پس دیگر راه بیداد پیش مگیرید. و خدا بلند پایه و بزرگ است. 

به آیه بالا توجه کنید! قرآن در بعضی موارد اجازه تنبیه بدنی برای زنان را مجاز شمره است که البته با توضیحاتی که در ذیل می دهیم مشخص خواهد شد که این توصیه به هیچ عنوان نوعی ظلم به زن محسوب نمی شود.

اگر دقت کنیم متوجه می شویم که در ابتدا قرآن، راهی ملایم برای بر خورد با چنین زنانی در پیش می گیرد، در مرحله بعدی سعی می کند که مجازاتی قاطعانه تر در نظر گرفته و ترک بستر را به شوهر را پیشنهاد می کند و اگر هیچکدام از راه های قبل جوابگو نبود در آن صورت توصیه به تنبیه بدنی می کند که حتی در این مرحله نیز قرآن با توجه به نیاز های روحی و روانی هر دو جنس چنین راهکاری را توصیه می کند.

این نوع تنبیه بدنی توصیه شده توسط قرآن دقیقا آن نوع خشونتی نیست که مد نظر بسیاری از افراد اجتماع است. در حدیثی از پیامبر آمده که "زنان را با ریحانه (گیاهی نرم) بزنید" که در اثر این زدن دردی برای زن متصور نیست و حتی قرمزی از آن حاصل نمی شود چرا که در اینصورت مرد باید دیه بپردازد بلکه فقط جنبه تنبیهی آن مد نظر است. مانند پدری که پشت دست فرزندش می زند تا او را از کار بدی باز دارد و در این عمل جنبه تنبیهی مورد نظر است نه ایجاد درد و رنج برای کودک.

همانطور که میدانیم دین اسلام کاملترین دین دنیاست، دینی که دارای ابعاد مختلف بوده و از هر جهت توسط شارع مقدس  مطابق با سرشت انسان تدوین شده است. پس اگر بعضی از قوانین در ظاهر خشن جلوه می کنند، به هیچ عنوان نشانه ظلم و بیداد نیست بلکه راهی است به سوی اعتدال و حفظ نظم در جامعه، همچون قانون اعدام که اگرچه عمل خشنی تبلیغ می شود ولی برای حفظ حیات و تعادل جامعه یک قانون نجات بخش محسوب می شود.

افراد بسیاری ممکن است با دیدن این واقعیت در قرآن دچار ناراحتی و اغتشاش شوند و البته بسیاری از دشمنان اسلام نیز با استناد به این آیات، آنرا دینی ضد زن معرفی کنند، که البته این تلقی نادرست به دلیل ناقص بودن خرد، کم بودن ایمان و در برخی موارد به علت پلیدی افکار آنهاست. انسان هرچقدر هم دانا و توانمند در استفاده از قوانین طبیعت باشد، قطعا در مقابل خداوند بنده ای خطا کاری بیش نخواهد بود. احکام خداوند در بسیاری موارد قابل درک برای عقل ناقص بشر نیستند و تنها با پیشرفت علوم در زمینه های مختلف، تنها قسمتی از درستی آنها برای انسان آشکار می شود.

 قرآن، بزرگ ترین روان شناس دنیاست و قوانین را به گونه ای تنظیم می کند که با شرایط روحی و روانی زن و مرد تطبیق پیدا کرده و هم ثبات خانواده و هم جامعه به خوبی درآن رعایت شود. پس همانطور که در ورای ظاهر خشن حکم اعدام، دروازه ای به روی حفظ نظم و سعادت جامعه وجود دارد، در ورای این حکم خدا هم قطعا سعادت بشر گنجانده شده است. با کمی مطالعه در روان شناسی زنان و مردان می توان به خوبی پی به راهکار خردمندانه قرآن برد. تمامی دستاوردهای روان شتاسی جدید در این زمینه در مورد خواسته ها و تمایلات مردان و زنان با دستورات اسلام سازگاری کامل دارد و تنها کسانی که به عمد قصد آسیب زدن به جامعه را دارند تلاش می کنند قرآن را ضد زن معرفی کنند.

با اینکه قرآن بیش از 1400 سال پیش نازل شده است ولی تمامی جنبه های روحی زوجین را در نظر گرفته و در حالیکه آنان را از خودشان بهتر می شناسد قادر است قوانینی وضع کند که ورای عقلانیت مادی آنها باشد. پس بجاست بجای موضع گیری های بیهوده و  احتمالا آلوده به مصالح سیاسی و استعماری تمامی آیات و دستورات آنرا سر لوحه کار خود قرار دهیم و از پیش داوری بپرهیزیم.

بدیهی است که این حکم برای زنان خاطی است و زنانیکه اطاعت امر شوهر میکنند هرگز مورد خطاب آن قرار نمیگیرند و نباید ناراحت باشند همانطور که ما از زندانی شدن دزدان و اعدام قاتلان ناراحت نیستیم چون در جرگه این افراد گناهکار نیستیم و وقتی کناهکاری مجازات می شود بی گناهان با او احساس همدردی نمیکنند

دوش آن صنم چه خوش گفت  در  مجلس  مـغانم       با  كــافــران چه  كارت گر بــت  نمـی  ‌پرســتی
سلطـــان مـــن خدا را زلفـــت شكســــت ما را        تا كـی كنـد ســیــاهی چنـــــدین دراز دســتی

 


نظرات()   
   
منصور صادقی
یکشنبه 31 فروردین 1393 06:59
لطفا رهبری پاسخ دهد که با وجود عملکرد درخشان انقلاب و نظام در باج دادن بی حد و حصر به زنان، چرا آمار طلاق و زندگی مجردی اینقدر بالا رفته است؟ چرا اینقدر پسر بیکار داریم؟ از آمار مردان معتاد چه خبر؟ جمعیت رشدش خوب شد؟ طلاق عاطفی در چه درصدی است؟ بی حجابی رو به راه شد؟
سخنان رهبری فقط باعث مانور بیشتر فمینیست ها می شود. و این دور از شرط عدالت رهبر است.
ای کاش هم کمی درباره ظلم خانواده و اجتماع در حق مردان سخنرانی می کردند.
آخرین پست ها
html] [/html]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic