تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - رهبری اشتغال زنان را جزء مسائل اصلی زنان نمی‌دانند/ توجه به نقش‌های خانوادگی در سخنان اخیر ایشان

گفت‌وگو با دکتر منصوره لولاآور؛ استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

دکتر منصوره لولاآور استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران چندی پیش طی پژوهشی با عنوان "واکاوی نقش اجتماعی زن از منظر آیت الله خامنه ای"، به بررسی آراء رهبر معظم انقلاب در این زمینه به روش تحلیل محتوا پرداختند. به جهت بررسی نگاه و اندیشه رهبر معظم انقلاب به عنوان روشن‌کننده راه و مسیر برای زنان جامعه و برنامه‌ریزان و مسئولان امر، در گفت‌وگو با خانم دکتر لولاآور، به بررسی ابعاد حضور و نقش اجتماعی زنان از منظر آیت‌الله خامنه‌ای پرداختیم که خدمتتان تقدیم می‌شود.

-    خانم دکتر لولاآور! با توجه به پژوهشی که درخصوص نقش اجتماعی زن از منظر رهبر معظم انقلاب انجام دادید، نظر آیت‌الله خامنه‌ای در مورد حضور زنان در جامعه چیست؟ آیا زنان را به حضور در جامعه تشویق می‌کنند یا ماندن در منزل را برای زنان می‌پسندند؟
بر اساس یافته‌های ما واقعیت آن است که ایشان حضور زنان در جامعه را به عنوان یک اولویت برای زنان در نظر می‌گیرند. به خصوص تأکیدی که در مورد زنان فرهیخته، دانشمند، اهل علم و اهل نظر در عرصه‌های علمی‌که خودش عرصه شغلی هم به حساب می‌آید دارند، نشان‌دهنده آن است که ایشان روی حضور زنان در جامعه تأکید دارند. منتها این تأکید یک تأکید بی‌قید و شرط نیست و در اولویت، نقش خانوادگی زن قرار دارد.

طبق یافته‌های پژوهش، تحصیلات بیش از سایر مقولات مورد تأکید ایشان است و نظر ایشان در اکثر موارد، تأییدکننده حضور زنان در این حوزه است. این تأیید یک تأیید معمول و ساده نیست، بلکه نوعی تأیید مشوقانه است؛ به این معنا که حضور زنان تحصیل‌کرده را در دفعات متعدد از افتخارات نظام دانسته‌اند. ایشان حتی درباره ارتباط بین تحصیلات و نقش‌های خانوادگی بیان کرده‌اند که امنیت و کرامت زن طوری باید در منزل توسط همسرش حفظ شود که از تحصیلات خود بازنماند.

مخالفت رهبری با تحصیلاتی که با طبیعت زنانه زن و با اهداف عالی او سازگار نیست
علاوه بر این، ایشان زنان را به مطالعه و پژوهش درباره موضوع زنان و مسائل و مشکلات مرتبط با آن‌ها تشویق کرده‌اند، اما در یک مورد، تحصیلات را برای زنان نفی می‌کنند و آن هم درسی است که با طبیعت زنانه زن و با اهداف عالی او سازگار نیست.

رهبری اشتغال زنان را جزو مسائل اصلی زنان نمی‌دانند
درخصوص اشتغال هم اگرچه ایشان با اشتغال زنان مخالف نیستند، اما آن را جزو مسائل اصلی زنان نمی‌دانند. در واقع با حضور زنان در این عرصه در همه موارد به طور مشروط موافقت می‌کنند. ایشان در موارد متعدد بیان می‌کنند که نقطه درخشان و افتخارآمیز حضور زنان در جامعه، بخش تحصیلات، عرصه سیاسی و دفاع مقدس است و اشتغال را در این دسته قرار نمی‌دهند. دو نکته در سخنان ایشان درباره اشتغال وجود دارد. اولاً در دیدگاه ایشان، مشاغل به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم می‌شود و ایشان اشتغال زنان در کارهای مردانه را نفی می‌کنند؛ به این معنا که ممنوعیتی برای حضور زنان در این حوزه قائل نیستند، اما بیان می‌کنند زن می‌تواند وارد این عرصه‌ها شود، اما این‌ها فریب جامعه غربی است و افتخار به این‌ها غلط است. رهبری مشاغل مدیریتی و اجرایی را نیز از مصادیق مشاغل مردانه می‌دانند. همچنین به اعتقاد ایشان اشتغال زنان نباید مزاحم کار تربیت فرزند و خانه‌داری شود و درواقع تربیت فرزند و خانه‌داری بر اشتغال اولویت دارد.

پس نظر ایشان درباره اشتغال زنان مشروط به دو موضوع است: اول، شغل، مناسب ویژگی‌های زنانه باشد و دوم آن‌که به کار تربیت فرزند لطمه‌ای وارد نکند.

اما در مورد فعالیت سیاسی، ایشان در موارد کمتری نسبت به اشتغال و تحصیل، درباره فعالیت سیاسی صحبت می‌کنند، اما فعالیت سیاسی زنان را کاملاً مورد تأیید قرار می‌دهند و آن را در جامعه بسیار تأثیرگذار می‌دانند و حضور آن‌ها در عرصه سیاسی را افتخارآمیز می‌دانند و زنان را به ورود به این حوزه تشویق می‌کنند.

-    درخصوص نقش اجتماعی زنان و تأکیداتی که ایشان دارند، چه شباهت‌ها و افتراقاتی میان آراء ایشان و آراء فمینیستی وجود دارد؟
کاملاً می‌توان تفکیک کرد بین دیدگاه ایشان با دیدگاه‌های فمینیستی که وقتی صحبت از نقش زنان در خانواده و نقش مادری می‌کنند، کاملاً سویه‌های منفی و تحمیلی آن را مدنظر قرار می‌دهند؛ درحالی‌که ما خودمان زن هستیم و مادر هستیم و می‌دانیم که این نقش‌ها را خودخواسته پذیرفتیم و این‌ها برگرفته از یک وضعیت روحی و پیوندهایی است که یک مادر با فرزندش برقرار می‌کند.

آن‌چه مورد نظر ایشان است یک تعادل است که در آن نه مادری به نفع نقش شغلی و اجتماعی زن خدشه دار شود و نه این‌که آن‌قدر این کفه مادری و نقش خانوادگی را زن سنگین کنیم و به آن بها دهیم که زن دیگر فضایی برای ایفای نقش اجتماعی و شغلی پیدا نکند. ایشان خیلی به دنبال برقراری تعادل بین این دو کفه هستند. نگاه رهبری نه وضعیتی است که فمینیست‌ها برای زن می‌پسندند، نه یک نگاه سنتی. ایشان خیلی ظریف و دقیق به دنبال حفظ آن تعادل هستند که هم وجهه اجتماعی زنان حفظ شود و هم نقش خانوادگی و این یک کار هنرمندانه برای زنان است و برای جامعه ضرورت دارد که تصمیم‌گیران و مجریان قانون باید آن را مدنظر قرار دهند.

در نگاه رهبری حیثیت زن و شخصیت او نباید در هیچ زمینه شغلی مورد تعرض و تحقیر قرار گیرد
-    قبل‌تر درخصوص نگاه ایشان به اشتغال زنان توضیح دادید. لطفاً مجدد بفرمایید که نظر ایشان در مورد مشاغل مناسب زنان چیست؟ آیا ممنوعیت‌های شغلی را برای زنان قائل‌اند؟
مشاغلی که ایشان حضور زن را در آن مناسب می‌دانند بیشتر مشاغلی است که برای حیثیت یک زن مسلمان دارای وجهه انسانی و علاوه بر آن وجهه زنانگی مناسب باشد، مشاغلی که به هویت زنانه آن‌ها که بالا و دارای افتخار است لطمه نزند.

ایشان به لحاظ نگاهی که به زن دارند زن را موجودی عزیز و محترم می‌شمارند که این نگاه را از دین برگرفته‌اند. از طرف دیگر ویژگی‌های عاطفی و روحی برای زنان قائل‌اند که از لحاظ بیولوژیک وجود دارد و قابل انکار نیست و نباید مخدوش شود. حالا اگر شغل زن در تضاد با این‌ها باشد، ایشان مخالف‌اند و این مخالفت ریشه در آموزه‌های دینی دارد. این‌که شأنیت زن در هر حال حفظ شود؛ چه در خانواده چه در اجتماع.

کلیدواژه ایشان که ما در این پژوهش یافتیم این است که حیثیت زن و حرمت و شخصیت زن در هیچ زمینه شغلی مورد تعرض و تحقیر و خدشه قرار نگیرد. و همچنین هر جا که شغل، تعارض با نقش خانوادگی دارد، اولویت به نقش خانوادگی داده شده و این‌که مشاغل طوری در جامعه تنظیم شود که انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد که اولویت زنانگی زنان حفظ شود.

-    نسبت میان آراء ایشان در زمینه تحصیلات و اشتغال چگونه است؟ با توجه به نتایج پژوهش به نظر می‌رسد نظر ایشان در مورد تحصیلات بسیار مثبت و در مورد اشتغال چندان مورد تأیید نیست. آیا بدین صورت یک تعارض در جامعه ایجاد نمی‌شود؟
تأکیداتی که ایشان بر تحصیلات و فرهیختگی زنان و نظرشان در مورد شغل یک وضعیت پارادوکسیکال نیست که زنان بروند تا هر مقطعی علم بیاموزند و بعد فقط به نقش خانوادگی بپردازند. هر زن دانشمند و متخصص یا کارشناس در هر حوزه تخصصی باید از تخصص خود در جامعه استفاده کند. در این اولویت‌بندی ظرافت‌هایی مورد توجه ایشان است که باید در عرصه‌های قانونی و اجرایی مدنظر قرار دهند و در این صورت اتفاقاً تناقضی هم وجود ندارد. یک زن می‌تواند منشی یک دفتر باشد یا ویزیتور یا بازاریاب یک شرکت که به نظر من ایشان این‌ها را دور از شأن یک خانم می‌دانند. به همین دلیل روی ارتقای علمی‌ زنان خیلی تأکید داشتند که نقش‌هایی را در جامعه به‌عهده بگیرند که شایسته یک زن مسلمان ایرانی است و خودشان را در شغل‌های تخصصی‌تر و علمی‌تر نشان دهند.

-    یعنی از نظر شما تحصیلات را در مشاغلی استفاده کنند که به شأنیت زن‌بودن آن‌ها لطمه نزند؟
هم به شأنیت زن‌بودن و هم به هویت مادربودن بر اساس وضعیت بیولوژیک خودش ضربه نزند.

در سخنان اخیر رهبری بازگشت به نقش‌های خانوادگی بیشتر به چشم می‌خورد
-    به نظر شما در سیر تحولات ایشان در حوزه زنان تغییر و تحولاتی دیده می‌شود یا نه ؟
بله، شاید در سال‌های اخیر که ما می‌بینیم بنیان خانواده بیشتر در معرض خطر است و بیشتر مورد هجمه‌ها قرار می‌گیرد - خیلی هم گردن فمینیست‌ها نمی‌گذاریم؛ یعنی صرفاً بعد نظری نیست، بعد فرهنگی و تبلیغاتی هم است- ایشان در این سال‌های اخیر اولویت مهم‌تری را برای نقش خانوادگی زن‌ها، برای مادری زن‌ها قائل‌اند. در سخنرانی‌هایشان به خصوص در 5 سال اخیر، من با قبل‌تر مقایسه می‌کردم دیدم شاید در گذشته بر وجهه علمی زنان بیشتر تأکید داشتند. ولی بعد می‌بینیم در 5 سال اخیر بازگشت به نقش‌های خانوادگی بیشتر به چشم می‌خورد؛ که در کنار آن ارتقای علمی ‌و نقش‌های اجتماعی مراقب باشید که وضعیت خانوادگی‌تان مخدوش نشود.

-    خانم دکتر! با توجه به پژوهش انجام‌شده چه تفاوت‌هایی در آرای ایشان در مورد نقش اجتماعی زنان با سایر علمای هم‌عصرشان وجود دارد؟
اگر مقایسه کنیم با علمای هم‌عصر ایشان می‌بینیم در برهه‌ای که امام خمینی (ره) زندگی می‌کردند، آن زمان این ضرورت وجود داشت که زنان را به نقش‌های اجتماعی فراخوان کنند. چون هم زمان جنگ بود هم انقلاب بود و هم نقش زنان در جنگ و انقلاب خیلی نقش سازنده و پررنگی بود و ایشان هم مشوق زنان بودند برای این نقش‌های اجتماعی، ولی در زمان ایشان می‌بینیم که یک بازاندیشی در نگاه رهبری به زنان ایجاد شده است که مراقب باشید نقش محوری زن‌بودن‌تان در خانواده توسط نقش شغل و اجتماعی‌تان مخدوش نشود و اگر قرار باشد آن این را خراب کند، اولویت با نقش خانوادگی است. ایشان روی آن تعادل خیلی تأکید دارند و گاهی که این تعادل امکان‌پذیر نیست، اولویت با نقش خانوادگی است.

جالب است که امام(ره) و هم‌نظر با ایشان، آیت‌الله خامنه‌ای، حضور بارز و مستقیم زنان در برخی عرصه‌ها را تشویق می‌کنند که برخی علمای دینی هم‌عصر ایشان به شدت با آن مخالف‌اند. مثلا در زمان ایشان علمایی بودند که می‌گفتند زن‌ها در تظاهرات شرکت نکنند، ولی ایشان حضور مستقیم زنان در انقلاب و حتی زمینه‌های نظامی ‌در زمان جنگ را از عوامل پیروزی می‌دانند. البته علمای دیگری هم‌عصر ایشان نیز بودند مانند شهید مطهری که هم به نقش مستقیم زنان در جنگ و انقلاب تأکید داشتند و هم به حضور زنان در پشت صحنه. یعنی می‌گفتند معنی در صحنه بودن پشت جبهه را رها کردن نیست، بلکه راه باریک و ظریفی در این میان وجود دارد که زن مسلمان ایرانی در عین حضور در صحنه و همکاری با مردان، پشت جبهه را رها نکرد. آن‌وقت در مورد برخی دیگر از علمای آن عصر مثل علامه طباطبایی می‌بینیم که معتقدند اگرچه زن و مرد از لحاظ انسانیت هیچ تفاوتی ندارند، اما در مواردی طبیعت خود زن اقتضا دارد که با مردان متفاوت باشد؛ زیرا در او روح احساس بر روح تعقل غالب است و تنظیم امر جامعه، نیازمند غلبه عقلانیت است.

-    تفاوت پارادایمی ‌آراء ایشان با آراء جریانات فمینیستی از یکسو و همین‌طور برخی جریان‌های اسلامی ‌دفاع از حقوق زنان چگونه است؟
تفاوت آراء ایشان با آراء فمینیستی یک تفاوت بنیادین است. به هر حال نظرات ایشان برگرفته از ادبیات دینی اسلام و نگاه اسلام به انسان و زن است و حقوق و تکالیف انسان از دیدگاه خالق از لحاظ هستی‌شناسی و انسان‌شناسی. نگاه ایشان به زن و نقش زن و حقوق زن و هویت زن، نگاه کاملاً دینی است؛ درحالی‌که نگاه فمینیست‌ها نگاه سکولار و غیردینی و مبتنی بر حقوق بشر است و این تفاوت بنیادین، تفاوت در انشعابات را هم به‌وجود می‌آورد که نقش اجتماعی زن هم از آن دست است.

در مورد جریان‌های اسلامی‌ هم ما چه در جامعه خودمان چه در سایر جوامع اسلامی مثل مصر و مراکش، جاهایی که در حوزه نظری در مورد زنان قوی‌ترند، می‌بینیم که جریان‌های اسلامی ‌هم بعضاً یا اکثریت آن‌ها برگرفته از نظرات فمینیستی نسبت به زن است. خیلی از آن‌ها خواستند پیوندی بین نظرات فمینیستی و اسلام ایجاد کنند و از آن ملغمه نظری بیرون دهند که آن‌قدر که رنگ و بوی نظرات سکولار و فمینیستی دارد، کمتر شباهت به ادبیات دینی اسلامی‌ پیدا می‌کند، ولی به هر حال با جریان‌هایی روبه‌رو هستیم که خود را جریان‌های اسلامی ‌معرفی می‌کنند و می‌توان با نگاه نقد به آن‌ها پرداخت و به سمت بهینه‌شدن و اصلاح آن‌ها و کاربردی‌شدن‌شان حرکت کرد.

-    ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

منتشرشده در شماره سوم ویژه‌نامه زنان صبح روزنامه صبح نو


نظرات()   
   
lpe88 download
جمعه 18 آبان 1397 23:43
The internet is easy to access . bunch of files get
been linked alongside. Popular blogs are popular because they provide value to their readers, ie, solutions to problems.
seo
جمعه 18 آبان 1397 18:57
Nice blog, i like to refer you site to our website. tq
adidas springblade ignite gold blue
شنبه 12 آبان 1397 22:56
<a href="http://www.endlichinc.top/6/skechers-ladies-shoes ">skechers ladies shoes</a><a href="http://www.endlichinc.top/7/adidas-nmd-light-grey ">adidas nmd light grey</a><a href="http://www.endlichinc.top/8/royal-blue-and-grey-air-max ">royal blue and grey air max</a><a href="http://www.endlichinc.top/9/green-human-race-shoes ">green human race shoes</a>
[url=http://www.burlingtondogwalking.top/2/adidas-springblade-ignite-gold-blue]adidas springblade ignite gold blue[/url]
air jordan 11 retro red and black
شنبه 12 آبان 1397 22:55
<a href="http://www.attorneyinsantamonica.top/31/air-jordan-force-fusion-viii ">air jordan force fusion viii</a><a href="http://www.attorneyinsantamonica.top/32/nike-air-max-95-cheapest ">nike air max 95 cheapest</a><a href="http://www.attorneyinsantamonica.top/33/jordan-12-black-jordan-12-black ">jordan 12 black jordan 12 black</a><a href="http://www.attorneyinsantamonica.top/34/nike-air-pippen-retro-iii-3-new-colorways ">nike air pippen retro iii 3 new colorways</a>
[url=http://www.outdoorlightsblogs.top/13/air-jordan-11-retro-red-and-black]air jordan 11 retro red and black[/url]
womens nike free run 2 grey red
شنبه 12 آبان 1397 22:55
<a href="http://www.brightbeginningsnurseryltd.top/20/adidas-superstar-up-zapatos-for-venta ">adidas superstar up zapatos for venta</a><a href="http://www.brightbeginningsnurseryltd.top/21/white-on-white-adidas ">white on white adidas</a><a href="http://www.brightbeginningsnurseryltd.top/22/gallery.-previously-sold-at-zappos-womens-nike-air-max ">gallery. previously sold at zappos womens nike air max</a><a href="http://www.brightbeginningsnurseryltd.top/23/air-max-plus-tn-360-air-max-plus-tn-size-13 ">air max plus tn 360 air max plus tn size 13</a>
[url=http://www.potterplasticsurgery.top/31/womens-nike-free-run-2-grey-red]womens nike free run 2 grey red[/url]
air max 1 sp safari grey
شنبه 12 آبان 1397 22:55
<a href="http://www.vereinsaktie.top/24/nike-lunarelite-sky-hi-milan-nike-lunar-elite-sky-hi-fw-qs-milan-limited-edition-very-rare-uk-sizes-as-follows ">nike lunarelite sky hi milan nike lunar elite sky hi fw qs milan limited edition very rare uk sizes as follows</a><a href="http://www.vereinsaktie.top/25/air-jordan-retro-1-red-bred ">air jordan retro 1 red bred</a><a href="http://www.vereinsaktie.top/26/60-nike-air-max ">60 nike air max</a><a href="http://www.vereinsaktie.top/27/adidas-sling-blade-shoes ">adidas sling blade shoes</a>
[url=http://www.dockerstop.top/27/air-max-1-sp-safari-grey]air max 1 sp safari grey[/url]
nike air trainer sc 2 faded olive drops this weekend
شنبه 12 آبان 1397 22:54
<a href="http://www.bloodybite.top/24/nike-air-max-womens-liberty-print ">nike air max womens liberty print</a><a href="http://www.bloodybite.top/25/nike-sb-dunk-high-premium-obsidian-maple ">nike sb dunk high premium obsidian maple</a><a href="http://www.bloodybite.top/26/puma-evospeed-in-jasmine-green-colorway ">puma evospeed in jasmine green colorway</a><a href="http://www.bloodybite.top/27/nike-has-been-dropping-one-colorway-after-another-of-kevin-durants-kd-9 ">nike has been dropping one colorway after another of kevin durants kd 9</a>
[url=http://www.barbarafeehan.top/37/nike-air-trainer-sc-2-faded-olive-drops-this-weekend]nike air trainer sc 2 faded olive drops this weekend[/url]
scr888 hack ios
پنجشنبه 10 آبان 1397 00:58
Online casino games are amongst the best involving entertainment accessible on the internet today.

If you are losing then don't think the subsequent spin are usually a god's
gift a person will win the sports.
play8oy casino free credit
دوشنبه 7 آبان 1397 23:56
If he reacts the way you want, without doubt reward him instantly with a dog present.
Or else you can ask a good friend or even massage that you are.
Equally, it is not a series of blunt summary sentences.
will online casinos ban you
دوشنبه 7 آبان 1397 22:49
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u
got this from. appreciate it
sky777 download
یکشنبه 6 آبان 1397 01:32
If you execute this with the keywords, could certainly easily obtain a good
Pagerank. Following these tips will in order to do use.
Procedure again takes several few months.
data center Networking solution
شنبه 5 آبان 1397 08:45
Having read this I believed it was very informative.

I appreciate you taking the time and effort
to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both
reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!
3win8 download
جمعه 4 آبان 1397 10:04
It's really a nice and helpful piece of information. I'm
satisfied that you simply shared this useful info
with us. Please keep us informed like this.
Thanks for sharing.
Gidget
دوشنبه 30 مهر 1397 21:22
I studied in a number of colleges for acting.
Bandar Judi Online
شنبه 28 مهر 1397 23:51
Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Many thanks
acting schools nyc financial aid
پنجشنبه 26 مهر 1397 17:18
The mainstage comes after Acting Lessons.
playboy casino
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:59
Acting for a guest blogger allows the author to create relevant backlinks to specific blogs.
So the subsequent stage is off the page search engine optimization. But what in case you are just
beginning?
film acting schools near me
چهارشنبه 25 مهر 1397 19:25
The mainstage comes after Appearing Lessons.
acting classes near me nj
چهارشنبه 25 مهر 1397 19:15
Most actors make investments their time and efforts poorly.
acting classes near me cheap
چهارشنبه 25 مهر 1397 03:55
I studied in a few schools for performing.
dansk lommekniv
دوشنبه 23 مهر 1397 17:39
Еxcellent articlе. I'm facing a fеw oof these iѕsues
as well..
Data HK
پنجشنبه 19 مهر 1397 11:25
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's equally educative and entertaining,
and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.
Kian
چهارشنبه 18 مهر 1397 18:48
What's up, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts, that's actually fine, keep up writing.
Maricruz
سه شنبه 17 مهر 1397 20:32
Most actors invest their time and efforts poorly.
acting classes near me for toddlers
سه شنبه 17 مهر 1397 08:51
This is what Method Actors name 'sense memory'.
IT Support for Businesses
یکشنبه 15 مهر 1397 11:11
Hi there, I read your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep up the good work!
lpe88 apk
دوشنبه 2 مهر 1397 14:54
However, content, as with other item is viewed by different reader in various ways.
You have to have good content, and share it across
numerous channels." Have it. That is severe evolutionary easy fact.
pink and black roshes
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:13
<a href="http://www.pstronics.com/24/mens-salomo-s-lab-xt-yellow-black ">mens salomo s lab xt yellow black</a><a href="http://www.pstronics.com/25/kids-jordan-shoes-air-jordan1-pink-white-for-sale017 ">kids jordan shoes air jordan1 pink white for sale017</a><a href="http://www.pstronics.com/26/nike-air-jordan-shox-mens ">nike air jordan shox mens</a><a href="http://www.pstronics.com/27/mens-supra-vaider-pink-white ">mens supra vaider pink white</a>
pink and black roshes http://www.hispeoplenam.com/31/pink-and-black-roshes
25 brandon boykin jerseys cheap
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:13
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/6/mens-nike-air-max-bw-orange-white ">mens nike air max bw orange white</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/7/womens-puma-xtreme-mesh-frill-shorts ">womens puma xtreme mesh frill shorts</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/8/air-jordan-size-big-small ">air jordan size big small</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/9/adidas-climacool-pants-womens ">adidas climacool pants womens</a>
25 brandon boykin jerseys cheap http://www.marroquineriasosa.com/nfl5-8/25-brandon-boykin-jerseys-cheap
mens detroit tigers blank 2015 orange jersey
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:12
<a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-2/80-limited-andre-johnson-houston-texans-mens-jersey-nfl-drift-fashion-navy-blue ">80 limited andre johnson houston texans mens jersey nfl drift fashion navy blue</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-3/buffalo-sabres-jersey-sale ">buffalo sabres jersey sale</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-4/mark-brunell-jersey-new-york-jets-8-youth-green-elite-jersey-nike-nfl-jersey-sale ">mark brunell jersey new york jets 8 youth green elite jersey nike nfl jersey sale</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-5/youth-nike-san-francisco-49ers-38-dashon-goldson-limited-red-team-color-nfl-jersey-sale ">youth nike san francisco 49ers 38 dashon goldson limited red team color nfl jersey sale</a>
mens detroit tigers blank 2015 orange jersey http://www.priorityfreight-europe.com/nfl5-10/mens-detroit-tigers-blank-2015-orange-jersey
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]