تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - هدیه منحوس فمینیست های چادری و ماهواره ها به جونان ایرانی

فمینیسم

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.


به گزارش وطن امروز،دختران مجرد و پسران مجرد؛ هر دو در صفت و عنوان «مجرد» مشترک هستند اما دلیل مجرد ماندن‌شان از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اولی‌ها معمولا از خواستگار استقبال می‌کنند و دومی‌ها تقریبا از خواستگاری فراری هستند. بسیاری از آنها می‌گویند حاضرند با هر شرایطی کنار بیایند اما اینها نمی‌توانند چنین چیزی را باور کنند! اولی‌ها به جایی رسیده‌اند که دیگر عنوان «جنس دوم» را همراه ندارند اما دومی‌ها احساس می‌کنند این دو شماره نمی‌توانند به این سادگی‌ها کنار یکدیگر قرار گیرند.

در سال‌های اخیر دخترها توانسته‌اند به مدارج بالای علمی دست یابند و پسرها را با قدرت هرچه تمام‌تر پشت سر بگذارند. آمار قبولی دختران در کنکور مقطع کارشناسی، در برخی سال‌ها بسیار بیشتر از پسران بود و این برتری همچنان مشهود است؛ تا جایی که صندلی‌های بسیاری در کلاس‌های دانشگاه به دختران اختصاص دارد و در این کلاس‌ها پسران در اقلیت هستند.

یک طرف ازدواج نیست!

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.

امروز بسیاری از دختران در آرزوی تشکیل زندگی و همسرداری و فرزندپروری هستند اما آنچه می‌تواند به این آرزو جامه عمل بپوشاند، اراده‌ای است که باید در نیمی از افراد جامعه مجردان (یعنی پسران) به وجود ‌آید. بسیاری از پسرها اما نه تحصیلات بالا در حد دختران دارند و نه از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار هستند؛ چراکه بازار کار و موقعیت‌های شغلی که قبلا در اختیار پسران بود، به مرور از دست آنها خارج و به دختران واگذار شد.

اما آیا می‌توان به پیشرفت دختران خرده گرفت؟ مگر جز این است که دختران به دنبال رسیدن به حقوق خود و برابری با پسران هستند؟ آیا گذر سریع از بافت سنتی و البته ملی و بومی جامعه ایران و شبیه شدن به سبک زندگی مدرن و پست‌مدرن (که در جامعه اروپایی در جریان است) ایراد دارد؟!

ماهواره و راه‌های اشتباه

معضل مجرد ماندن جوانان از زمانی آغاز شد که عده‌ای بدون توجه به بافت فرهنگی ایران، شعارهای گسترده و فراگیر درباره حقوق دختران و زنان مطرح کردند و تلاش آنها این بود که موقعیت‌های شغلی و تحصیلی هرچه سریع‌تر در اختیار خانم‌ها قرار گیرد.

این خواسته‌ها به مدد همراهی شبکه‌های ماهواره‌ای که اتاق فکر آنها در کشورهای غربی و آمریکایی است، یکی پس از دیگری فراهم شد و کار به جایی رسید که آمار دانشجویان دختر در بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی از پسران بیشتر شد.

با این حال، وقتی مسؤولان وزارت علوم و سیاستگذاران حوزه آموزش قصد داشتند این روند را متعادل کنند و به پسران نیز میدان بدهند، با مخالفت و اعتراض گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای مواجه شدند و این اتهام به آنها وارد شد که حقوق زنان را نادیده می‌گیرند! بنابراین دختران همچنان پله‌های ترقی را در جاده و مسیری طی کردند که در آن خبری از جنس مخالف نبود. اگر در گذشته بنیان بسیاری از ازدواج‌ها در دانشگاه شکل می‌گرفت اما امروز دیگر این امکان فراهم نیست، چراکه یکی از طرف‌های ازدواج از صحنه خارج شده و گوی و میدان فقط در دست یک طرف است! در این میان، دختران هرچند با نگاه برابری جنسیتی پا به میدان گذاشته‌اند و نادیده گرفتن بافت سنتی جامعه ایرانی یک اصل و ضرورت مهم برای آنهاست، اما وقتی سخن از ازدواج می‌شود، دختران تحصیلکرده حاضر به ازدواج با پسری که تحصیلات عالی ندارد نیستند.

اینجاست که خانم‌ها با یک تضاد مواجه می‌شوند؛ یعنی در زندگی اجتماعی قائل به برتری بر جنس مخالف و پیشی گرفتن از او هستند اما وقتی پای معیارهای ازدواج به میان می‌آید ناخواسته و ناخودآگاه دوست دارند مرد زندگی‌شان یک سر و گردن بالاتر از دیگران و خودشان باشد! در چنین شرایطی فقط تعداد بسیار اندک و معدودی از دختران هستند که می‌توانند به این آرزوی باورنکردنی خود برسند و مابقی دختران در طول زندگی مجردی خود یا به دنبال یافتن یک مقصر در خانواده و اجتماع برای مجرد ماندن خود می‌گردند یا با امیدواری و تلاش به راه خود برای یافتن شریک زندگی مناسب و جلب نظر یک پسر موفق و ایده‌آل ادامه می‌دهند؛ امیدی که هرچند بسیار پسندیده و لازمه لحظات زندگی است اما با واقعیت‌ها و شرایط موجود در جامعه بویژه جامعه پسران فاصله دارد؛ فاصله‌ای که حاصل اعتماد جوانان به شبکه‌های ماهواره‌ای غرب است.

دوستی‌هایی که به ازدواج نمی‌رسد

تبلیغ گسترده دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای، موضوع دیگری است که با فرهنگ و بافت فرهنگی و اعتقادی ایرانی‌ها همخوانی نداشته و ندارد. این تبلیغات آنچنان در ۲ دهه گذشته شدت گرفت که دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی را به یک نیاز اساسی در برخی دختران و پسران تبدیل کرد؛ موضوعی که جایی در باورهای خانواده‌های ایرانی نداشت و هنوز هم ندارد. تبلیغ این دوستی‌ها آنقدر بود که پسران را از احساس نیاز به ازدواج رها کرد و حتی در موارد زیادی شاهد سوءاستفاده پسران از این نوع دوستی‌ها بوده‌ و هستیم. به همین خاطر است که بسیاری از دوستی‌های دختران و پسران به ازدواج نمی‌رسد؛ یعنی یا خانواده‌ها با چنین ازدواجی موافق نیستند و آن را با فرهنگ ایرانی ناهمگون و غریبه می‌دانند یا اینکه پسران با توجه به نگاه فرهنگی غالب بر جامعه، در نهایت نمی‌توانند با ازدواجی که بنیان آن بر دوستی است کنار بیایند. نمی‌خواهیم بگوییم دختران در این شرایط مقصر هستند؛ بلکه علت و ریشه اصلی این معضلات را باید در شبیخون فرهنگی جست‌وجو کرد که آرام‌آرام با تحمیل خود به افکار جوانان، آنها را به بن‌بست‌هایی کشانده که خروج از آنها نیازمند پرداخت هزینه از سوی همین جوانان است!

پسرهای پایین‌تر از خودم را درک نمی‌کنم

مرضیه دختر مجرد ۳۴ ساله است و مدرک کارشناسی در رشته شیمی دارد. او می‌گوید: «مدرک لیسانس را زمانی گرفتم که هنوز تحصیلات تا این حد فراگیر نشده بود. به سختی درس خواندم و به سختی در کنکور قبول شدم. ۴ سال را با بهترین و سختگیرترین استادها گذراندم و بلافاصله جذب بازار کار شدم».

مرضیه ادامه می‌دهد: «در زندگی چیزی کم ندارم، پول هست، کار هست، موقعیت اجتماعی هست اما مجرد بودنم واقعا آزارم می‌دهد. در کمتر جمع فامیلی یا دوستانه هست که کنایه‌ای به خاطر مجرد بودنم نشنوم! اگر حرف فامیل نبود، مشکلی با مجردی نداشتم».

وی می‌افزاید: «دخترهایی که در فامیل ما درس نخوانده‌اند و بی‌خیال دانشگاه شده‌اند، خواستگارهای بیشتری از من دارند و دست‌شان برای انتخاب باز است. اما خواستگارهای من کم هستند و ضمنا من نمی‌توانم به سادگی به آنها جواب مثبت بدهم. چون وقتی درس می‌خوانی و مدرک دانشگاهی می‌گیری، واقعا نمی‌توانی حرف‌ها و خواسته‌های یک پسر دیپلمه را درک کنی».

مرضیه این سوال را از خودش طرح می‌کند که «ادامه تحصیل بهتر بود یا ازدواج؟!» او می‌گوید: «من در ۳۴ سالگی نمی‌توانم پاسخی برای سوال خودم بیابم و از تصمیمی که ۱۰ سال قبل گرفتم دفاع کنم». او در پاسخ به این سوال که نقش شبکه‌های ماهواره در ایجاد وضعیت کنونی چه بوده است، اظهار می‌دارد: «متاسفانه خودم مشتری برخی از این شبکه‌ها بودم و ناخودآگاه از برخی دیالوگ‌ها و نقش‌های ارائه‌شده در محصولات آنها تقلید می‌کردم. مجرد ماندن، موضوعی است که مدام از سوی این شبکه‌ها به عنوان ارزش معرفی می‌شود و حال که جوانی‌ام را پشت سر گذاشته‌ام و وارد دوران میانسالی شده‌ام، می‌فهمم که آدرس ماهواره اشتباه بود!»

خانم دکتر با من ازدواج نمی‌کند!

میثم پسر مجرد ۳۶ ساله است. او به‌تازگی مدرک دکترای خود را گرفته و جایگاه شغلی بسیار خوبی دارد. میثم درباره علت مجرد ماندنش تا امروز می‌گوید: «وقتی دانشجوی مقطع کارشناسی بودم ۲ بار به خواستگاری رفتم و از هر ۲ جواب منفی گرفتم. یکی از آنها به ‌موقعیت مالی من ایراد گرفت و دیگری که مدرک کارشناسی ارشد داشت گفت نمی‌تواند با من ازدواج کند».

او می‌افزاید: «حالا اما شرایط تفاوت کرده است. من که روزگاری به فکر ازدواج بودم حالا سختگیرتر شده‌ام. هم پول دارم و هم مدرک تحصیلی و هم شغل خوب؛ اما از ازدواج می‌ترسم. چند وقت پیش از یک خانم که مثل خودم مدرک دکترا دارد خواستگاری کردم اما بعد از چند جلسه صحبت، متوجه شدم آن خانم به خاطر موقعیت شغلی بهتری که دارد حاضر به ازدواج با من نیست».

میثم می‌گوید: «من هم دیگر نمی‌توانم و نمی‌خواهم با دختری که مدرک لیسانس دارد ازدواج کنم چون احساس می‌کنم نمی‌توانیم حرف‌های همدیگر را بفهمیم. ادامه تحصیل برای من خیلی خوب بود و موقعیت اجتماعی خوبی برایم ایجاد کرد اما از سوی دیگر کاستی‌هایی را به همراه داشت که الان به این سادگی نمی‌توان آنها را به دست آورد».

قربانی شعارهای پوچ شدیم

احمد جوان مجرد ۳۵ ساله است. به قول خودش دیگر با این سر بی‌مو نمی‌تواند نظر مثبت دخترها را جلب کند! او به بیان دردها و مشغله‌های ذهنی پسرهای متولد دهه ۶۰ می‌پردازد: «همیشه تصور می‌کردم خیلی زود ازدواج می‌کنم و برای انتخاب همسر مشکلی ندارم. فقط یک چیز را پیش‌بینی نمی‌کردم که آن هم تغییر ناگهانی سبک زندگی بود. این تغییر تمام برنامه‌ها و افکار مرا نابود کرد. انتظارم این بود که دخترهای متولد دهه ۶۰ از این تغییرات تاثیر نپذیرند تا ما پسرها بتوانیم انتخاب خوبی مطابق با ایده‌آل‌هایی که با آنها بزرگ شده‌ایم، داشته باشیم».

احمد ادامه می‌دهد: «اما این موج تغییر که توسط شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد شده بود، بیشتر پسرها و دخترهای دهه ۶۰ را هم با خود برد؛ بویژه دخترها را؛ ما هم در یک خانواده سنتی با آداب و عقاید خاص بزرگ شده بودیم و مادرم می‌گفت سبک زندگی دخترهای امروزی با ما جور نیست. راهی دانشگاه شدم و آنجا در کنار درس خواندن نیم‌نگاهی هم به ازدواج داشتم تا شاید بتوانم دختری مطابق با فرهنگ خانواده خودم پیدا کنم. اما راستش را بخواهید خیلی سخت بود، چراکه دخترها و پسرها به بهانه‌های مختلف و به خاطر چیزهایی که تازه مد شده بود، با هم ارتباط عاطفی برقرار می‌کردند و در مسیرهایی قرار داشتند که مطابق پسند و میل من و خانواده‌ام نبود».

او اینچنین به صحبت‌های خود پایان می‌دهد: «مشکل نسل من این است که نتوانست «خودش باشد و خودش باقی بماند». نسل من مدام با تبلیغات این‌طرف و آن‌طرف رنگ عوض کرد. برخی از افراد هم‌سن و سال من قربانی حرف‌ها و شعارهایی شدند که از آنسوی آب‌ها می‌آمد و توخالی و پوچ بود».


نظرات()   
   
http://www.myvibor.ru/poleznoe_info/alkometod/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 01:04
ロッレクススーパーコピー等のコピーブランド商品をご提供致します。国内最高級のルイヴィトンスーパーコピー品質
https://executiveholidays.com.mt/viewall
چهارشنبه 28 فروردین 1398 01:03
ブランド財布/バッグ/時計スーパーコピー激安市場
http://www.mindywenderfitness.com/379142844/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 01:03
カルティエ 時計コピー専門店 : カルティエスーパーコピー,ブランド激安市場
http://biznesars.ru/1245898738
چهارشنبه 28 فروردین 1398 01:02
スーパーコピー時計プロのブランドコピー専門店
http://tinyurl.com/y6fygfsx
دوشنبه 19 فروردین 1398 01:01
My partner and I stumbled over here coming from a different
web address and thought I might as well check things out.
I like what I see so i am just following you.

Look forward to looking over your web page yet again.
minecraft
شنبه 17 فروردین 1398 11:32
Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!
cialis
شنبه 17 فروردین 1398 06:59
Link exchange is nothing else except it is only placing the other person's webpage link on your page at suitable place and other person will also do same
in support of you.
mens danny duffy 41 kansas city royals player jersey
سه شنبه 13 فروردین 1398 02:09
<a href="http://www.carmelocrea.net/NCAAF_34/youth-omega-stallworth-30-tcu-horned-frogs-jersey ">youth omega stallworth 30 tcu horned frogs jersey</a><a href="http://www.carmelocrea.net/NCAAF_35/youth-jaylin-jackson-florida-gators-jersey ">youth jaylin jackson florida gators jersey</a><a href="http://www.carmelocrea.net/NFL_26/big-and-tall-limited-artie-burns-25-pittsburgh-steelers-jersey ">big and tall limited artie burns 25 pittsburgh steelers jersey</a><a href="http://www.carmelocrea.net/NFL_27/big-and-tall-legend-henry-krieger-coble-87-los-angeles-rams-jersey ">big and tall legend henry krieger coble 87 los angeles rams jersey</a>
mens danny duffy 41 kansas city royals player jersey http://www.behindtheblueline.net/MNS_39/mens-danny-duffy-41-kansas-city-royals-player-jersey
youth cole strange 69 chattanooga mocs jersey
سه شنبه 13 فروردین 1398 02:08
<a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/MNS_36/mens-st-louis-cardinals-yadier-molina-majestic-scarlet-alternate-cool-base-player-jersey ">mens st louis cardinals yadier molina majestic scarlet alternate cool base player jersey</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/MNS_37/philadelphia-76ers-fanatics-branded-womens-fast-break-custom-jersey-royal-icon-edition ">philadelphia 76ers fanatics branded womens fast break custom jersey royal icon edition</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/MNS_38/mens-pittsburgh-pirates-majestic-black-cool-base-custom-jersey ">mens pittsburgh pirates majestic black cool base custom jersey</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/MNS_39/youth-ra%c3%bal-torres-16-u-a-n-l-jersey ">youth ra煤l torres 16 u a n l jersey</a>
youth cole strange 69 chattanooga mocs jersey http://www.agapeacademy.net/NCAAF_32/youth-cole-strange-69-chattanooga-mocs-jersey
youth marcus semien 10 oakland athletics player jersey
سه شنبه 13 فروردین 1398 02:08
<a href="http://www.lazyotter.net/Shoes_1/nike-air-max-90-premium-womens-light-bone-white-gum ">nike air max 90 premium womens light bone white gum</a><a href="http://www.lazyotter.net/Shoes_10/steph-curry-shoes-for-sale ">steph curry shoes for sale</a><a href="http://www.lazyotter.net/Shoes_11/adidas-nitrocharge-3.0-fg-soccer-boots-black-yellow-white ">adidas nitrocharge 3.0 fg soccer boots black yellow white</a><a href="http://www.lazyotter.net/Shoes_12/reebok-answer-12-denver-nuggets-all-star-edition ">reebok answer 12 denver nuggets all star edition</a>
youth marcus semien 10 oakland athletics player jersey http://www.dentalturismo.net/MNS_39/youth-marcus-semien-10-oakland-athletics-player-jersey
kids game roderick johnson 78 houston texans jersey
سه شنبه 13 فروردین 1398 02:08
<a href="http://www.weatoday.net/NCAAF_34/youth-jaxson-kincaide-5-nevada-wolf-pack-jersey ">youth jaxson kincaide 5 nevada wolf pack jersey</a><a href="http://www.weatoday.net/NCAAF_35/youth-nick-denucci-32-boston-college-eagles-jersey ">youth nick denucci 32 boston college eagles jersey</a><a href="http://www.weatoday.net/NFL_26/womens-proline-mike-ramsay-99-tennessee-titans-jersey ">womens proline mike ramsay 99 tennessee titans jersey</a><a href="http://www.weatoday.net/NFL_27/baby-proline-eli-harold-57-san-francisco-49ers-jersey ">baby proline eli harold 57 san francisco 49ers jersey</a>
kids game roderick johnson 78 houston texans jersey http://www.transformationssimplybeautifulsalon.net/NFL_26/kids-game-roderick-johnson-78-houston-texans-jersey
new pink and lime green jordans
سه شنبه 13 فروردین 1398 02:07
<a href="http://www.meta-scan.net/Shoes_6/white-metallic-5s-custom ">white metallic 5s custom</a><a href="http://www.meta-scan.net/Shoes_7/nike-kobe-10-multicolor ">nike kobe 10 multicolor</a><a href="http://www.meta-scan.net/Shoes_8/adidas-neo-canvas-yellow-black ">adidas neo canvas yellow black</a><a href="http://www.meta-scan.net/Shoes_9/mens-nike-air-max-97 ">mens nike air max 97</a>
new pink and lime green jordans http://www.executechleasegroup.net/Shoes_14/new-pink-and-lime-green-jordans
buy pfizer viagra canada online
پنجشنبه 16 اسفند 1397 02:19
Hi there, I desire to subscribe for this web site to obtain hottest updates, therefore where can i do it please assist.
abcya hook
چهارشنبه 1 اسفند 1397 10:41
Good post, thank
coolmath minesweeper
چهارشنبه 1 اسفند 1397 10:40
Love post, thank
Cornelius
سه شنبه 4 دی 1397 17:03
The correct recommendation can prevent money and time.
Denese
دوشنبه 3 دی 1397 21:04
The appropriate advice can save you time and money.
Keri
یکشنبه 2 دی 1397 06:36
Hi to every body, it's mmy first visit of this web site; ths weblog incljdes remarkable and actually good material designed
for readers.
Pussy888 whatsapp
جمعه 30 آذر 1397 00:44
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us valuable information to work
on. You have done a outstanding job!
http://www.spuntiespuntini.it/
پنجشنبه 29 آذر 1397 13:02
Hey, I think your blog might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog site in Opera, it looks
fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I juhst wanted to give you a quick heads up!
Other then that, terrific blog!
brazilian steakhouse des moines
دوشنبه 26 آذر 1397 18:15
Excellent blog you've got here.. It's hard to find good quality writing like yours nowadays.
I seriously appreciate people like you! Take care!!
https://www.diigo.com/profile/cletiles
یکشنبه 4 آذر 1397 10:05
I have been surfing online more than 2 hours today,
yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough ffor me.
In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as
you did, the web will be a lot mpre useful than ever
before.
ngewe
جمعه 2 آذر 1397 16:57
I think the admin of this website is actually working hard in support of
his web site, for the reason that here every data is quality based material.
What Equipment is Needed for Sling TV
دوشنبه 28 آبان 1397 07:56
Hi there, just wanted to mention, I liked this
post. It was inspiring. Keep on posting!
What Equipment is Needed for Sling TV
دوشنبه 28 آبان 1397 04:19
obviously like your website but you need to test the spelling on several of your posts.

Many of them are rife with spelling problems and I to find it very
bothersome to inform the reality however I'll definitely come back again.
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 21:18
Nice post. I learn something new and challenging
on sites I stumbleupon everyday. It's always exciting to read through
content from other authors and practice a little something
from other websites.
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 00:59
This is a topic which is close to my heart... Thank you! Exactly where are your
contact details though?
top view of boyss grade school jordan trainer prime training shoes in black gym red
سه شنبه 22 آبان 1397 04:58
<a href="http://www.esprithexa.top/20/nike-air-max-2017-womens-blue-purple ">nike air max 2017 womens blue purple</a><a href="http://www.esprithexa.top/21/nike-toy-story-dunks-shoes-woody-cartoon-for-sale ">nike toy story dunks shoes woody cartoon for sale</a><a href="http://www.esprithexa.top/22/nike-dunk-high-ironman-nike-dunk-high-ironman-by-more-than-art-to-wear-6 ">nike dunk high ironman nike dunk high ironman by more than art to wear 6</a><a href="http://www.esprithexa.top/23/nike-air-max-1-blue-white ">nike air max 1 blue white</a>
top view of boyss grade school jordan trainer prime training shoes in black gym red http://www.bradleystoneinc.top/23/top-view-of-boyss-grade-school-jordan-trainer-prime-training-shoes-in-black-gym-red
jordan retro shoe 2014 release retroshoes.com
سه شنبه 22 آبان 1397 04:58
<a href="http://www.moreorbore.top/28/nike-jordanair-jordan-pas-cher-pour-femme ">nike jordanair jordan pas cher pour femme</a><a href="http://www.moreorbore.top/29/air-jordan-spizike-nike-air-jordan-spizike-turquoise-blue ">air jordan spizike nike air jordan spizike turquoise blue</a><a href="http://www.moreorbore.top/3/mens-nike-air-max-tailwind-6-grey ">mens nike air max tailwind 6 grey</a><a href="http://www.moreorbore.top/30/air-jordan-retro-7-yellow-black ">air jordan retro 7 yellow black</a>
jordan retro shoe 2014 release retroshoes.com http://www.horseshowscanada.top/35/jordan-retro-shoe-2014-release-retroshoes.com
Trisha
جمعه 18 آبان 1397 09:06
I am in fact grateful to the holder of this web page
who has shared this wonderful piece of writing at at this
place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]